Zajímavosti o parfémech

10 zajímavých věcí o parfémech

Kdy vznikly parfémy? Jaké jsou nejčastější a nejoblíbenější ingredience? Kde se bere pižmo nebo třeba ambra? Na některé otázky jsme již na tomto blogu odpovídali, ale určitě není na škodu zopakovat v jenom článku 10 zajímavých faktů o parfémech

  1. Voňavky existují snad již od samého počátku lidstva. Nejprve se používaly bylinky a květiny a později se přidaly vonné oleje a kadidla. První důkaz používání parfémů byl nalezen v 3500 let staré hrobce egyptské královny Hatšepsovet v Thébách. V Egyptě ve starověku bylo používání vonných olejů z myrhy a dalších vzácných dovezených ingrediencí velmi oblíbené.
  2. Slovo „parfém“ pochází z latinského per fumum, což doslova znamená „prostřednictvím kouře“ a odkazuje k původnímu způsobu výroby parfémů, tedy vytváření jemného spreje z hmotné substance.
  3. Dnes je většina ingrediencí požívaných v parfémech vyráběna chemicky, dříve ale mezi nejoblíbenější přísady patřily byliny a koření. Naši předkové používali nejvíce bergamot, myrhu, koriandr, pryskyřici nebo mandle. Dnes běžné parfém obsahují okolo 20 – 250 ingrediencí.
  4. Stejný parfém voní na každém člověku jinak, což je dáno odlišným pH pokožky. Jak se vůně na těle rozvine ovlivňují také biologické změny v pH pokožky, které jsou zase ovlivněny různými hormony. Vliv na rozvíjení vůně má i stravování, třeba kořeněná jídla, dále pak životní styl či léky.
  5. Jedna z nejčastějších ingrediencí v parfémech je pižmo. Pravé pižmo, neboli mošus, se získávalo z pohlavních žláz přežvýkavce kabara pižmového. Kabar byl však téměř vyhuben a dnes patří mezi ohrožené druhy. Pižmo se tak vyrábí synteticky. Další zajímavou přísadou parfémů je ambergis, což výměšek trávicího ústrojí vorvaně a patří k nejdražším parfumářským ingrediencím. Lidé ji často zaměňují s ambrou. (Více o ambře a ambergis)
  6. Je vědecky dokázáno, že ženy mají lepší čich než muži. Příčiny můžeme hledat již v dávném pravěku. Ženy, které v pravěku sbíraly plody a připravovaly potravu, potřebovaly jemnější čich než lovící muži. Kdyby nepoznaly zkažené nebo jedovaté jídlo, mohly by otrávit celý klan.
  7. Čichové vzpomínky jsou silnější než vizuální a chuťové. Proto si mnoho z nás vzpomíná na vůně, které nám připomínají dětství. Proto se někdy v parfémech objevují ingredience, které připomínají vůni čerstvě vypraného prádla, dětského pudru nebo mýdla.
  8. V Evropě se parfémy rozšířily díky Kateřině Medicejské, která se v 16. století vdala za francouzského krále a omámila dvůr svými parfémy. V Itálii už v té době umění výroby parfémů značně vzkvétalo a Kateřina dovezla toto tajemství do Francie. (Více o historii parfémů)
  9. Pokud parfém aplikujete na šíji, zápěstí, předloktí a za uši, bude vonět výrazněji a silněji. Na těchto místech je totiž tenká kůže a pulzuje zde krev, takže je pokožka teplejší a parfém se lépe odpařuje. Coco Chanel dokonce prohlásila, že by si žena měla nanášet parfém na ta místa, kde si přeje být líbána.
  10. Volné sdružení nejlepších světových parfumářů se nazývá L´Artisan Parfumeur a vzniklo v roce 1976 ve Francii. Spojuje nejznámější a nejrespektovanější tvůrce vůní a parfémů, které mají k dispozici nejlepší a nejdražší ingredience, jako je šedá ambra, ručně sbírané okvětní plátky květin nebo drahé a vzácné koření.