Často se setkáváme s označením vůní kolínská voda. Lidé ji často zaměňují za vodu po holení nebo prostě pánský parfém. Pravda je ovšem jinde a kolínské vody jsou zajímavější než se na první pohled zdá. Kolínské vody mají koncentraci vonných látek v rozmezí 3-5% v 70% alkoholu. Jsou to tedy lehčí voňavky, které mají ochrannou značku Eau de Cologne – kolínská voda nebo taky EDC.
Původně se kolínské vody užívaly v medicíně, protože jsou antibakteriální. První kolínské vody vznikly v 17. století v dílně Itala Pavla Feminise. O rozšíření EDC se však postaral až jeho synovec Jan Maria Farina, který žil a podnikal v Kolíně nad Rýnem, odkud také pochází název „kolínská voda“.
Kolínské vody se jako vůně začaly používat od 19. století. Jejich kvalitu ovlivňují aromatické látky a alkohol použité při výrobě. Nejjemnější kolínské vody se vyrábějí z vinného destilátu a opravdová kolínská musí obsahovat citronové silice, které se umí ve vinném lihu krásně rozvinout. Jedná se většinou o bergamotové, neroli, citronové či rozmarýnové silice. Ale najít můžeme i silice pomerančové, levandulové, hřebíčkové, limetkové, tymiánové a další. Podle toho se samozřejmě odvíjí vonný charakter kolínské vody.
Při výrobě přírodních kolínských vod se nepoužívají živočišné ani syntetické vonné látky. Kolínské vody mohou mít různý vonný charakter – od lehkých ovocných až po dřevité.
Mezi kolínské vody patří například Clinique Happy for Men, Bvlgari Eau Parfumée au Thé Blanc, Jean P. Gaultier Fleur du Male nebo Hugo Boss Baldessarini.
Kolínské vody jsou ideální do horkých dní, protože skvěle osvěží. Jejich výdrž ovšem není hodinová, jedná se spíše o tělové spreje. Každé asi dvě hodiny se můžete znovu stříkat. Kolínskou vodu aplikujte i na vaše oblečení.